موقعیت جاری : صفحه اصلی سموم دفع آفات نباتی حشره کش دی کلرووس

دی کلرووس

دی كلرووس (Dichlorvos)
 حشره كش تماسی، گوارشی، تنفسی(تدخينی) و نفوذی

 نام عمومی :Dichlorvos

فرمولاسیون شرکت اكسير كشاورزی :  EC50%

 دي كلرووس درجه سمیت: Oral LD50 : 50 mg/kg

دوره کارنس : 25 روز

 این آفتکش در بازار با نام تجاری ددواپ  SL100%) ،  Dedevap EC 50% ، 25% ، 10%) وجود دارد. دي کلرووس  حشره كشي از گروه تركيبات ارگانوفسفره (مشتقات اسيدفسفريك) است، كه بصورت غير سيستميك، با اثر تماسي، گوارشي، تنفسي (تدخيني) و نفوذي به فرم امولسيون (%EC50) فرموله مي‌شود. ميزان حلاليت اين تركيب در آب در دماي 25 درجه سانتيگراد حدود يك درصد است.دی کلرووس  در محيط مرطوب هيدروليز شده و توليد اسيد فسفريك مي‌كند. نیمه عمر(DT50) اين تركيب در دماي 25 درجه سانتيگراد و pH:8 ، سه روز(36 ساعت) است.  دی کلرووس  در آب و محيطهاي اسيدي به تدريج ولي در محيطهاي قليايي بسرعت هيدروليز مي‌شود. تكنيكال اين تركيب روي آهن خورندگي دارد ولي فولاد، آلومينيم و نيكل بدون وجود آب مقاومند. از نظر تماس پوستي و گوارشي سميت بالايي دارد، همچنين اين سم براي حشرات مفيد و زنبور عسل خطرناك است.

مكانيسم اثر :
دی کلرووس حشره كش و كنه كش غيرسيستميك و نفوذي با اثر تماسي، گوارشي و تنفسي (تدخيني) و اثر ضربه اي شديد، دارای دوره محافظتي کوتاه مي‌باشد. این ترکیب خاصیت تخم کشی بالایی دارد ولی بعلت دوام و باقیمانده کم روی محصول، روی کنه ها ضعیف تر از حشرات عمل می کند. اثر اين سم در مهار آنزيم كولين استراز در سيستم عصبي جانوران است. استيل كولين بعنوان ناقل پيام عصبي در فضاي بين سيناپسي عمل مي‌كند و موجب تحريك اكسون بعدي مي‌شود. دی- کلرووس در بدن حشره موجب تجمع استيل كولين در سيناپس شده و درنتيجه تحريك رشته عصبي بعدي بصورت مستمر ادامه مي‌يابد و این بدان علت است که آنزيم كولين استراز لازم براي تجزيه استيل كولين در فضاي بين سيناپسي و حذف اين تحريك مستمر بواسطه دی- کلرووس بلوكه شده است.

موارد مصرف :
دی کلرووس  با وجود غير سيستميك بودن كارايي بسيار بالايي روي حشرات مكنده دارد. به علت فشار بخار بالا (V.p  1/2:  ×103 m/pa) باقيمانده سم در عرض سه روز از بين مي‌رود و به همين منظور ميتوان روي محصولات زودرس و گلخانه اي استفاده نمود. چون اين تركيب پس از مدتي در آب تجزيه مي‌شود بايد محلول سم آماده شده را در اسرع وقت مصرف نمود و از نگهداري آن بيش از 24 ساعت خودداري نمود. دی کلرووس  عليه حشرات مكنده، لارو پروانه ها و سوسكها (حشرات جونده) و مگسها (در پرورش قارچ) روي انواع گياهان بكار مي‌رود.

سازگاري و اختلاط :
مصرف دی کلرووس  در دز توصيه شده هيچ خطري را روي گياهان تهديد نمي‌كند، به استثناي گلسرخ، داوودي و خيار كه بايستي با دقت بيشتر محلول پاشي انجام شود، زيرا ممكن است در شرايط خاص حساسيت نشان دهند از اختلاط دی کلرووس  با تركيبات قليايي و چينومتيونات (مورستان) و پلي سولفيدها بايستي اجتناب نمود.

توجه :  موارد توصیه شده، از منابع معتبر و مختلف خارجی و داخلی(کتب ، مقالات و بروشورها) استخراج گردیده  و صرفا به منظور آشنایی کارشناسان و کشاورزان محترم با جنبه های مختلف کاربرد این سم می باشد. لذا پیشنهاد می شود که همیشه توصیه سازمان حفظ نباتات را در اولویت قرار دهند. در مورد توصیه های فنی  شرکت اكسير كشاورزی نیز انجام آزمایش قبلی در سطح کوچک قبل از مصرف تتوصیه می گردد. در ضمن مسائل و نكات مذكور كلي بوده و بستگي به شرايط محيطي و امكانات موجود دارد. چون شرکت توليد كننده از نحوه شرايط نگهداري، زمان مصرف، مقدار دز مصرفي، چگونگي  مصرف، شرايط جوي محيط واختلاط آن با ساير سموم و تركيبات شیمیایی توسط مصرف كننده بي اطلاع مي‌باشد، لذا هيچگونه مسئوليتي متوجه تولید کننده نمي‌باشد .همچنین فروش و مصرف این سم بدون نسخه گیاهپزشکی ممنوع می باشد.

موارد توصيه دی کلرووس در محصولات كشاورزي

نام محصول

نام آفت

مقدار مصرفی

سبزیجات و صیفی جات

انواع شته ، تریپس ، زنجرک ، لاروهای برگخوار

2-2/5 درهزار

محصولات گلخانه ای و گیاهان زینتی

  کنه های تارعنکبوتی و انواع شپشک

2-2/5 درهزار

پنبه

انواع شته ، کنه دو نقطه و لاروهای برگخوار

2/5-3 لیتر در هکتار

انگور

تریپس ، زنجرک ، لاروهای برگخوار

2/5-3 در هزار