موقعیت جاری : صفحه اصلی سموم دفع آفات نباتی حشره کش ايندوكساكارب

ايندوكساكارب

حشره‌كش ايندوكساكارب

 نام عمومي : ndoxacarb

فرمولاسيون شرکت اكسير كشاورزی:
ايندوكساكارب

درجه سمیت: LD50: 1732 mg/kg

دوره كارنس: ۱۰ تا ۲۱ روز

 

معرفی:

اين آفت كش در بازار با نام تجاري آوانت Avaunt (15% SC) وجود دارد. اين حشره‌كش جزء گروه اكساديازون است كه داراي خاصيت تماسي و گوارشي مي‌باشد. ایندوکساکارب را مي‌توان براي كنترل پروانه‌ها زيان‌آور از قبيل كرم­هاي قوزه، برگخوار، بيد، سيب‌زميني، پيله خوارها، كرم­هاي ميوه مانند كرم سيب، خوشه خوار مو، مينوز مركبات، بيد كلم در محصولاتي نظير پنبه، چغندرقند، ذرت، حبوبات، سبزي و صيفي، درختان ميوه، انگور و غيره مصرف نمود. ایندوکساکارب براي زنبور عسل، حشرات گرده افشان و ساير حشرات مفيد كم‌خطر است. همچنين داراي دز مصرف كم و دوره كارنس كوتاه مي‌باشد. به همين دليل اين حشره كش براي برنامه‌هاي IPM  بسيار مناسب مي‌باشد. براي پوست و چشم ايجاد حساسيت و سوزش نمي‌كند. نيمه عمر ایندوکساکارب در ۵= pH بيشتر از ۳۰ روز در ۷= pH ۳۸ روز و در ۹= pH1 روز مي‌باشد.

 مكانيسم اثر:

ایندوکساکارب موجب بسته شدن كانال سديم شده و سيستم عصبي حشرات را مختل مي‌كند. اختلال در سيستم عصبي باعث عدم تعادل حشرات مي‌شود. ۲ تا ۴ ساعت بعد از پاشش ايندوكساكارب تغذيه لاروها قطع شده و فلج مي‌شوند و سپس به زمين مي‌غلطند. لاروها ۲۴ الي ۶۰ ساعت بعد مي‌ميرند. ايندوكساكارب از طريق گوارشي تماس مستقيم و تماس با باقيمانده آن بر روي برگ­ها، لاروها را كنترل مي‌كند. ايندوكساكارب داراي خاصيت تخم‌كشي نيز مي‌باشد، به دليل خاصيت چربي دوستي بداخل غشاء تخم جذب شده و لاروها به هنگام خروج و پس از كمي تغذيه و تماس مي‌ميرند. همچنين اين حشره‌كش در كوتيكول مومي‌برگ­ها حل شده و به اين ترتيب با نفوذ در بدن حشره و كوتيكول برگ، با توقف تغذيه لاروها منجر به كنترل سريع و كامل آفات مي‌گردد.

 موارد مصرف:

ایندوکساکارب را مي‌توان براي كنترل لارو پروانه‌هاي زيان‌آور از قبيل كرم­هاي قوزه، انواع كرم برگخوار هليوتيس و كارادرينا، كرم ساقه‌خوار، بيدسيب‌زميني، كرم پيله خوارها، كرم­هاي ميوه مانند كرم سيب، كرم خوشه خوار مو و مينوز مركبات، بيد كلم، زنجرك­ها، در محصولاتي نظير پنبه، چغندرقند، ذرت، حبوبات، سبزي و صيفي درختان ميوه، انگور و غيره مصرف نمود. بهترين زمان سمپاشي، شروع تفريخ تخم‌ها تا سن ۳ لاروي مي‌باشد. فاصله آخرين زمان سمپاشي تا برداشت محصول ۱۰ تا ۲۱ روز پسته به گونه‌‌ آفت است.

 سازگاري و اختلاط:

تا به حال گزارشي از گياهسوزي و يا مشكل اختلاطي از اين سم مشاهده نشده، ولي بهتر است پيش از مصرف ابتدا در سطح كوچك قابليت اختلاط آن آزمايش گردد.

 

 موارد توصيه ایندوکساکارب در محصولات كشاورزي در ساير كشورها

نام محصول

نام آفت

مقدار مصرف

چغندر قند و پنبه

كرم طوقه بر (اگروتيس)، بيد چغندرقند (ليتا) كرم برگخوار كارادرينا، كرم برگخوار هليوتيس سرخرطوم بلند چغندر قند، كرم قوزه پنبه، كرم خاردار پنبه

۲۰۰ تا ۲۵۰ سي‌سي در هكتار

سيب‌زميني

بيد سيب‌زميني

۲۵۰ تا ۳۰۰ سي سي در هكتار

ذرت

كرم ساقه خوار كرم برگخوار كارادرينا، كرم برگخوار هليوتيس

۲۵۰ تا ۳۰۰ سي سي در هكتار

نخود

كرم پيله‌خوار كرم برگخوار كارادرينا، كرم برگخوار هليوتيس

۲۰۰ سي‌سي در هكتار 

سبزي و صيفي (گوجه‌فرنگي، فلفل، كدوئيان، كاهو، كلم و …)

 

كرم ميوه‌ گوجه‌فرنگي كرم برگخوار كارادرينا، كرم برگخوار هليوتيس

۲۰۰ تا ۲۵۰ سي‌سي در هكتار

بيد كلم، كرم ميوه، سفيده كلم و شب پره كلم

۱۵۰ تا ۲۵۰ سي‌سي در هكتار

درختان ميوه دانه‌دار و هسته‌دار

كرم سيب، انواع لارو مينوز، ليسه سيب

۰٫۴۵ در هزار ليتر آب

انگور

كرم خوشه خوار، زنجره مو

۲۰۰ تا ۲۵۰  ميلي‌ليتر در هكتار

سويا

كرم علف خوار سويا

۲۰۰ تا ۲۵۰  ميلي‌ليتر در هكتار

كنجد

كرم قوزه

۲۰۰ تا ۲۵۰  ميلي‌ليتر در هكتار