موقعیت جاری : صفحه اصلی سموم دفع آفات نباتی علف کش كلودينافوپ پروپارژيل

كلودينافوپ پروپارژيل

کلودینافوپ پروپارژيل
علف كش سيستميك و انتخابي

 نام عمومی:Clodinafop-propargyl

فرمولاسیون شرکت اكسير كشاورزی : EC8%
 کلودینافوپ- پروپارژيل Oral LD50 = 1392-2271 mg/kg

ماندگاری در خاک : 5 تا 20 روز

این علفکش در بازاربا نام تجاری تاپیک(Topik (EC8% و وجود دارد.کلودینافوپ پروپارژيل علفكشي سيستميك و انتخابي از گروه آريلوكسي فنوكسي پروپيونيك اسيدهاست و بصورت امولسيون (EC8%) فرموله مي‌شود. چون خاصيت ابقايي در خاك ندارد، بنابراين روي علفهاي هرزي كه پس از سمپاشي مي‌رويند بي اثر خواهد بود. نيمه عمر آن در دماي 25 درجه سانتيگراد و pH:7  حدود 64 ساعت است. در محيطهاي اسيدي نسبتاً پايدار(در دماي 50 درجه سانتيگراد) ولي در محيط قليايي هيدروليز مي‌شود. اين تركيب براي انسان و پستانداران سميت ضعيف دارد ولي براي ماهيان خطرناك است.

مكانيسم اثر :
کلودینافوپ پروپارژيل علف كش پس از رويشي (post-emergence) بوده كه در گياه هدف مانع بيوسنتز چربيها مي‌شود(ACCase)، علائم گياهسوزي- پس از جذب برگي بصورت سيستميك– در مدت يك الي سه هفته روي بافت مربستمي ظهور مي‌كند. همچنين پوسيدگي در گره ها و قسمتهاي روينده و كلروز (زرد شدن) برگهاي جوان قابل مشاهده است.

موارد مصرف :
کلودینافوپ پروپارژيل به منظور كنترل گراسهاي يكساله (نازكبرگ كش) مزارع گندم استفاده مي شود. اين تركيب بعد از 3 برگي شدن گندم و پس از سبز شدن علف هرز (حداكثر تا پايان پنجه زني آنها) بكار مي‌رود. از مصرف اين سم در مزارع جو بايد اجتناب نمود.

سازگاري و اختلاط :
کلودینافوپ پروپارژيل به جز با گندم با ديگر گياهان نازكبرگ سازگاري ندارد. اين تركيب با علفكش توفوردي غيرقابل اختلاط ولي با قارچكشهاي غير قليايي و علفكشهاي گروه سولفونيل اوره قابل اختلاط است.

توجه :  موارد توصیه شده، از منابع معتبر و مختلف خارجی و داخلی(کتب ، مقالات و بروشورها) استخراج گردیده  و صرفا به منظور آشنایی کارشناسان و کشاورزان محترم با جنبه های مختلف کاربرد این سم می باشد. لذا پیشنهاد می شود که همیشه توصیه سازمان حفظ نباتات را در اولویت قرار دهند. در مورد توصیه های فنی  شرکتاكسير كشاورزی نیز انجام آزمایش قبلی در سطح کوچک قبل از مصرف  توصیه می گردد. در ضمن مسائل و نكات مذكور كلي بوده و بستگي به شرايط محيطي و امكانات موجود دارد. چون شرکت توليد كننده از نحوه شرايط نگهداري، زمان مصرف، مقدار دز مصرفي، چگونگي  مصرف، شرايط جوي محيط و اختلاط آن با ساير سموم و تركيبات شیمیایی توسط مصرف كننده بي اطلاع مي‌باشد، لذا هيچگونه مسئوليتي متوجه تولید کننده نمي‌باشد. همچنین فروش و مصرف این سم بدون نسخه گیاهپزشکی ممنوع می باشد.

موارد توصيه  کلودینافوپ پروپارژيل در كشاورزي

علف هرز

زمان مبارزه

مقدار مصرف

علفهاي هرز نازكبرگ
در مزارع گندم
يولاف بهاره
يولاف زمستانه
خوني علف
چچم
دم روباهي كشيده
جودره
چاودار
بروموس

از سه برگي شدن علفها حداكثر تا پايان پنجه زني

0/6 تا 0/8 ليتر در هكتار