مولینت

مولینیت Molinate
علف كش

 نام عمومی :Molinate

فرمولاسیون شرکت اكسير كشاورزی : EC71%
 مولينت  Acute Oral LD50 = 369-450 mg/kg

دوره کارنس : 14-7 روز

مولینیت علف کش سیستمیک و انتخابی و از خانواده تیوکارباماتها، که از طریق مهار متابولیسم چربیها اثر نموده و توسط ریشه ها به سرعت جذب می گردد و برای کنترل علفهای هرز پهن برگ و نازک برگ مخصوصاً سوروف در کشت برنج به میزان 3-1/5 لیتر در هکتار مصرف می گردد.
مولینیت را می توان قبل از انتقال نشاء در کشت آبی و یا در کشت مستقیم بعد از غرقابی نمودن مزرعه مصرف نمود.
                      
مكانيسم اثر :
مولينت بازدارنده سنتز اسيدهاي چرب با زنجيره بسيار بلند مي باشدوجذب آن از طريق كولئویتيل و ريشه و قابل انتقال به برگها از طريق آپوپلاست است.

موارد مصرف :
علف هاي هرز كشيده برگ(سوروف)درخزانه،كشت مستقيم ونشائي برنج به ميزان 5 تا 6 ليتر در هكتاروقبل از مرحله 2 برگي سوروف وقبل از كشت بذر در خزانه

طریقه مصرف:
مقدار سم توصیه شده را داخل سم پاش ریخته و با مقدار کمی آب مخلوط نمایید و سپس در حالی که محلول سم را بهم میزنید بقیه آب لازم را به آن اضافه کنید. همزن مخزن سم پاش درحین تهیه محلول سم و سم پاشی باید کار کند

سازگاري و اختلاط :
مولینیت با اکثر سموم مصرفی در کشت برنج از جمله پروپانیل قابل اختلاط می باشد.

شرایط نگهداری:
این سم را در بسته بندی اصلی، همراه برچسب، در مکانهای خشک، خنک، دور از تابش مستقیم آفتاب، با تهویه مناسب، دور از مواد غذایی، نوشیدنی و علوفه دام نگهداری نمایید.

احتیاطات لازم:
این سم را در بسته بندی اصلی و در هر مکان خشک و خنک نگهدارید.همچنین آنرا دور از دسترس کودکان و مواد خوراکی قرار دهید. به هنگام سمپاشی از وسائل استحفاظی لازم استفاده نمائید . از تماس با پوست ، چشم و لباس جلوگیری نمایید و در صورت تماس تصادفی با مقدار زیاد آب شستشو داده و  توصیه های پزشکی را بکار برید. ضمنا در طول سمپاشی از خوردن ، آشامیدن و کشیدن سیگار خودداری نمایید. پس از مصرف ظرف خالی سم را سه بار شستشو داده و پس از سوراخ نمودن ظرف آن را در محلی دور از آبهای جاری مدفون نمائید. این سم برای آبزیان خطرناک می باشد، از آلوده نمودن آبهای جاری و زیرزمینی خودداری گردد. حمل و نقل این مواد باید طبق مقررات بین المللی مواد خطرناک صورت پذیرد.

علائم مسمومیت :
سردرد ، سرگیجه، دل پیچه، دل درد، حالت تهوع، تنگ شدن مردمک چشم و اختلالات تنفسی

معالجه مسموم :
 فورا به پزشک مراجعه کنید و تا رسیدن پزشک چنانچه مسمومیت ازراه دهان باشد یک لیوان آب به او بخورانید. اگر سم با بدن تماس یابد، قسمتی از بدن او را که در تماس با ذرات سم بوده، بصورت کامل به مدت 20-15 دقیقه شستشو دهید. در صورت تماس سم با چشم، چشمها را باز نگهداشته و با آب فراوان به آرامی و با ملایمت بصورت کامل به مدت 20-15 دقیقه شستشو دهید.

اين ماده برای آبزيان خطر ناک می باشد.

توجه :  موارد توصیه شده، از منابع معتبر و مختلف خارجی و داخلی(کتب ، مقالات و بروشورها) استخراج گردیده  و صرفا به منظور آشنایی کارشناسان و کشاورزان محترم با جنبه های مختلف کاربرد این سم می باشد. لذا پیشنهاد می شود که همیشه توصیه سازمان حفظ نباتات را در اولویت قرار دهند. در مورد توصیه های فنی  شرکت اكسير كشاورزی نیز انجام آزمایش قبلی در سطح کوچک قبل از مصرف توصیه می گردد. در ضمن مسائل و نكات مذكور كلي بوده و بستگي به شرايط محيطي و امكانات موجود دارد. چون شرکت توليد كننده از نحوه شرايط نگهداري، زمان مصرف، مقدار دز مصرفي، چگونگي  مصرف، شرايط جوي محيط واختلاط آن با ساير سموم و تركيبات شیمیایی توسط مصرف كننده بي اطلاع مي‌باشد، لذا هيچگونه مسئوليتي متوجه تولید کننده نمي‌باشد .همچنین فروش و مصرف این سم بدون نسخه گیاهپزشکی ممنوع می باشد.